Våra artister

Här nedan finns  alla artister (grupper) som uppträtt på Jano. Över 800 konsertkvällar har det blivit totalt!
Botanisera gärna bland kända (Svend Asmussen, Barney Kessel, Monica Z, Putte Wickman, Scott Hamilton, Povel Ramel...) och  mindre kända.

Du kan söka med webbläsarens sökfunktion genom Redigera/Sök (ctrl + f)

2017 VT

Bo "Kasper" Sundström Bo "Kasper" Sundström

5/2   Bo ”Kasper” Sundström med Filip Ekestubbe trio
        Förband: Ellen Andersson Quartet
12/2  Ulf Johansson Werre Trio med Anna Pauline
19/2  Kustbandet med Kiralina Salandy
26/2  Filip Jers, Lovisa Lindqvist och Claes Crona Trio
5/3    Babben Larsson med Second Edition
12/3  Good Morning Blues med Claes Janson
19/3  Börge Lindgren Family Band
21/3  Jam
26/3  Johan Stengård and his Jazz Big Band
                                        2/4   Sliding Hammers med Ronnie Gardiner och
                                                Mathias Algotsson

2016 HT

Lisa Lystam Lisa Lystam

25/9   The Shoo Shoo Sisters
2/10   Hayati Kafe, Jan Lundgren och Klas Lindquist
9/10   Tradjazz med Mill Street Jazz Orchestra
16/10  Svante Thuresson med Claes Crona Trio
23/10  Carin Lundin, Mathias Algotsson, Dicken Hedrenius,
           Johan Setterlind m. fl. ” What now my love”
30/10  Jam
6/11    Svenska Lyxorkestern
12/11   The Real Group
20/11   Ulf och Eric Wakenius
27/11   SOS Big Band med Lasse Lindgren o Isabella Lundgren
4/12     Lisa Lystam Family Band

2016 VT

Sven Zetterberg Sven Zetterberg

31/1  Anna Sise
7/2    Thou Shalt Swing, Förband: Joel Lyssarides Trio
14/2   Mads Tolling Quartet  "Svend Asmussen 100 år"
21/2   Vivian Buczek "A tribute to Ella"
28/2   Sven Zetterberg Bluesband
6/3     Jam
13/3   Jesse Lindgren, Anders Linder och Dixiesnubbarna
20/3   Bröderna Trück, Förband: Trouvé
3/4    Sylvia Vrethammar, Förband: Johannes Jareteg Trio
10/4  Johan Stengård and his Jazz Big Band

2015 HT

Landgren, Norberg Landgren, Norberg

20/9   Ann Kristin Hedmark & Jazzland trio
27/9   Bernt Rosengren Quartet med Christina Gustafsson
4/10   Sören Rydgren Kvartett
11/10  Rolf Wikströms Bluesband
18/10  Jennie Löbel and The Swing Kings
25/10  Chapter two, Nisse Landgren o Johan Norberg
1/11    Jam
8/11    K.O.M.P. med Kiralina Salandy
15/11  Stockholm Swing All Stars
22/11  The Evergreens med Anita Strandell
29/11  Ekdahl / Bagge Big Band med Isabella Lundgren

2015 VT

Robert Wells Robert Wells

17/1   Saxarus (Vallentuna Kulturhus)
25/1   Kari Sjöstrand Let's be Bop
1/2     Robert Wells Trio
8/2     Jan Lundgren med Hannah Svensson
15/2   Joel Svensson B3 trio med Krister Andersson
22/2   Jam och Årsmöte
1/3     M A Numminen
8/3     Ulf Werre, Hacke Björksten, Hans Backenroth
15/3   Hayati Kafe, Jan Allan med Carefree Big Band
22/3   Mississippi Seven
29/3   Monica Dominique Hammond Party

2014 HT

Jojje Wadenius Jojje Wadenius

20/9   Agnas x 8 i Vallentuna Kulturhus
28/9   Peter Getz med Stockholm Jazz Trio
5/10   Meta Roos med Kjell Öhman, Hans Backenroth m.fl.
12/10  Dragspelaren Lill-Bength Erixons Kvartett.
18/10  Anton Ottosson Oktett i Vallentuna Kulturhus
19/10  Margareta Bengtsson med Mathias Algotsson.
26/10  Peter  Asplund/Martin Sjöstedt Dektett.
2/11    Jam med huskompet.
9/11    Mill Street Jazzband.
16/11  Lisa Lystam Family Band.
23/11  Jojje Wadenius, Rasmus Kihlberg och Mattias Svensson.
30/11  Gugges gamla gäng med Claes Janson.

2014 VT

LaGaylia Frazier LaGaylia Frazier

18/1 De Tre Bråkarna Buse med gäster
26/1 LaGaylia Frazier med Jan Lundgren Trio
2/2   Six String Swing
9/2   Saxarus
16/2 Prima med Anders Linder
23/2 Sweet Emma and the Mood Swingers
2/3   Jamsession med Hasse Ling och årsmöte
9/3   Ronnie Gardiner All Stars
16/3 KMH Jazz Orchestra
23/3 Georgie Fame
30/3 Sven Zetterberg Blues Band
                                  6/4  35-årsjubileum med Gunhild Carling

2013 HT

Mikael Rickfors Mikael Rickfors

29/9 Mikael Rickfors med Trio X
6/10 Bengan Jansson trio
13/10 Jump4Joy
20/10 Anneli Evaldson quartet med Karin Hammar
27/10 The Quiet Nights Orchestra
3/11 Jam
10/11 Dennis Östryd med Björn Dahlin trio och Erik Söderlind
17/11 Jesses "New Orleans Band"
24/11 Luciano Mosetti / Anders Färdal quartet med Helena Eriksson
1/12 SOS Big Band med Isabella Lundgren

2013 VT

Jessica Pilnäs Jessica Pilnäs

27/1 Lovisa Lindkvist / Bengt Lindkvist duo samt Swing Magnifique
3/2 Isabella Lundgren med Carl Bagge Trio samt gästartist Karin Hammar
10/2 OJW trio från Södra Latin samt Ulf Johansson Werre och Antti Sarpila
17/2 Kustbandet
24/2 Sandviken Big Band
3/3 Jam
10/3 Eternal Jazz Project samt Ann-Sofi Söderqvist sextett
17/3 Sven Zetterberg Bluesband
24/3 Svante Thuresson med Claes Crona trio
7/4 Jessica Pilnäs hyllning till Peggy Lee, Filip Jers kvartett

2012 HT

Monica Borrfors Monica Borrfors

23/9 Claes Janson kvintett med Klas Lindquist
30/9 Reflections samt Tommy Larsson Quartet
7/10 Vivian Buczek
Peter Asplund och Claes Crona Trio
14/10 Agnas X 7
21/10 Monica Borrfors kvartett
28/10 Tuxedo Jazzband
4/11 Jam
11/11 Västerås Allstar Jazz Orchestra med
Karl Olandersson
18/11 Prima med Anders Linder
25/11 Hayati Kafe sextett

2012 VT

Deborah Brown Deborah Brown

29/1 Lovisa Lindkvist & Mathias Algotsson Trio
5/2 Brothers two others med Jan Allan
12/2 Ulf Johansson Werre & Hacke Björksten
19/2 Connie Evingson och Stockholm "City-Jazz" Orchestra
26/2 Silhouette
4/3 Jam
11/3 Sören Rydgren Kvartett
18/3 Dr Rulles Jazzklinik
25/3 Pierre Swärd Trio samt Förband: Jazzgrupp Södra
1/4 Deborah Brown med Andreas Pettersson

2011 HT

Scott Hamilton Scott Hamilton

25/9 Rune Carlsson Big Band Experience
2/10 Babben Larsson 2nd Edition
9/10 Nisse Sandström Kvintett
16/10 Jesper Kvibergs "Social Club of Music"
23/10 Steve
30/10 Blommans Dixielandband
6/11 Jam
13/11 Filip Jers Kvartett, förband Mimmi Anterot Quintet
20/11 Sweet Emma & The Mood Swingers
27/11 Scott Hamilton med Jan Lundgren, Jesper Bodilsen och Kristian Leth

2011 VT

Peter Asplund Peter Asplund

30/1 Swing & Beat Big Band
6/2 Andreas Pettersson Quartet med Peter Asplund
13/2 Bengan Jansson Förband: Anna Jalkeus Kvartett
20/2 Tuxedo Jazzband med Rolf Carvenius
27/2 Ulf Johansson-Werre
6/3 Jam
13/3 Anneli Evaldson Quartet
20/3 Beat Funktion
27/3 Erik Winqvist med Kristian Kraftlings Trio
                                 3/4 Rune Stålspets tiomannaband med Tessan Milveden
                                 10/4 Vokalistkavalkad med Leif Kronlunds Storband

2010 HT

Janne "Loffe" Karlsson Janne "Loffe" Karlsson

26/9 Karin Krog
3/10 Karavan Blues Band
10/10 Anna Sise
17/10 Spicy Advice
24/10 Janne "Loffe" Karlsson
31/10 Jam
7/11 Bosse Tigréns Swing and Blues Band
14/11 Suss von Ahn Band
21/11 Erik Söderlind Band med Kjell Öhman
28/11 Sonora Big Band med Margareta Bengtsson

2010 VT

Veronica Mortenson Veronica Mortenson

24/1 Soundstream Jazz Sextet
31/1 Bohuslän Big Band med Veronica Mortenson
7/2 Lasse Törnqvist Allstars
14/2 Ann Blom trio med Johan Setterlind
21/2 Christer Fellers New Orleans Stompers
28/2 Sören Rydgren Kvartett
7/3 Jam
14/3 Vivian Buczek och Hector Bingert med Claes Crona trio
21/3 Peter Getz med kören Arton Voices Förband: Joel Svensson Trio
28/3 Ronnie Gardiner & Hayati Kafe and friends Förband: Brand New Old

2009 HT

Frida Öhrn Frida Öhrn

27/9 Claes Jansson
4/10 Lill-Bength Erixon Kvintett samt Mauritz Agnas Kvintett
11/10 OP3 Daniel Tilling Jan Adefelt Robert Ikiz
18/10 Frida Öhrn & Jazzland trio
25/10 Jam
1/11 Swing Magnifique
8/11 Ellman Larsson Constellation
15/11 Eh'la-bas Jazzband
22/11 Bernt Rosengren Kvartett samt Edith med Johanna Edberg
29/11 Great Sweet Orchestra med Svante Thuresson
 

2009 VT

Louise Hoffsten Louise Hoffsten

1/2 Bengan Jansson Trio
8/2 Susanne Ottebring Kvintett
15/2 Klas Lindquist Nonet
22/2 Södra Latins elever samt Mallet Jazz Quartet
1/3 Jam,
8/3 Louise Hoffsten med Claes Crona Trio
15/3 Göran Larsén Quartet
22/3 Revival Jazz Band
29/3 Vocation
5/4 Mauritz Agnas Kvartett, Rasmus Lindelöw Trio, Meta Roos med Jan Ottesen och Kjell Öhmans Trio

2008 HT

Anders Linder Anders Linder

28/9 Prima med Anders Linder
5/10 Jesper Kviberg Social Club of Music
12/10 Peter Lind and the Cabaret Band
19/10 Janne Ersson Big Band med Hayati Kafe
26/10 Rolf Friberg med musikvänner
2/11 Jam
9/11 Leo Lindberg Quintet och Louise Axén Kvintett
16/11 Trinity med Karl Olandersson
23/11 Victoria Tolstoy o Svante Thuresson med Clas Crona Trio
30/11 Hep Cats med Jack Lidström och Stefan Lindstein

2008 VT

Andreas Pettersson Andreas Pettersson

27/1 Birgit Lindberg o Anders Färdal Quartett
3/2 Hacke Björksten
10/2 Marmaduke
17/2 GUBB m Peter Asplund
24/2 Spicy Advice
2/3 Jam
9/3 Joakim Bergström o Ludvig Berghe Trio
16/3 Lasse Törnqvist All Stars
30/3 Joel Svensson Trio, Andreas Pettersson
6/4 Blommans Dixieland Band m Cilla Waller

2007 HT.

Ulf Wakenius Ulf Wakenius

30/9 Sonora Big Band med Lovisa Lindkvist
7/10 Zoie Finer med Jazz à la Carte
14/10 Lennart Andersson kvartett
21/10 Lill Lindfors med Hector Bingert och Claes Crona trio
28/10 Gunhild Carling med trio
4/11 Jam
11/11 Gösta Linderholm & The Trad Brothers
18/11 Kasper Agnas trio samt Angeles & Melker
25/11 Ulf Wakenius med Kjell Öhman trio
2/12 Swingtime Sextett

2007 VT

Jonas Kullhammar Jonas Kullhammar

28/1 Claes Jansson o Micke Skoglunds Kvartett
4/2 Monica Borrfors, Björn Jansson and the Super Eight
18/2 Pygmé Jazz Band
25/2 Martin Sjöstedt - Erik Söderlind Band
4/3 Jam
11/3 Tre Tenorer m Claes Crona Trio
18/3 Anneli Evaldson Band
25/3 Ulf Johansson-Werre Trio
1/4 Spectrum Big Band

2006 HT

Inge Gullin Inge Gullin

24/9 Jump 4 Joy
1/10 Ludwig Berge Trio m Peter Asplund
8/10 Blue Big Sound
15/10 Tuxedo Jazz Band
22/10 Swing Delight
29/10 Buba Jazz Band
5/11 Jam
12/11 Georg Nistor Quartet m Anna Sise
19/11 Göran Lindelöw Trio, Inge Gullin Trio,
26/11 Hayati Kafe and his Young Giants

2006 VT

Ann-Kristin Hedmark Ann-Kristin Hedmark

29/1 Peter Getz Kvintett m Andreas Pettersson
5/2 Carin Lundin med Jan Lundgrens Trio
12/2 Jazzin Topzies
19/2 Ann-Kristin Hedmark o Mats Öberg
26/2 Fredrik Lindborg Kvartett
5/3 Linda Pettersson
12/3 Jam
19/3 Sveriges Jazzband
26/3 Junior Mance m Andreas Petterssons Trio
2/4 Sture Synnefors Kvintett

2005 HT

Povel Ramel Povel Ramel

25/9 Povel Ramel med trio, Svensk Ramelorkester
2/10 Andreas Pettersson med Gullin on Guitar
9/10 H.A.W.S, Tommy Larsson Kvartett
16/10 Piotr Lemanczyk Kvartett
23/10 Jesper Kviberg Social Club
30/10 Harlem Jazz Camels
6/11 Jam med Husbandet
13/11 Monica Borrfors och Sweet Jazz Trio
20/11 Scott Hamilton m Claes Crona Trio
27/11 Janne "Loffe" Karlsson & His Playmates

 2005 VT

Viktoria Tolstoy, Putte Wickman Viktoria Tolstoy, Putte Wickman

30/1 Putte Wickman m Viktoria Tolstoy & Claes Crona Trio, 6/2 Candy Bebop
13/2 Blommans Dixieland Band
20/2 Blues Addiction
27/2 Göran Palm & Uffe Flink Trio
6/3 Benny Golson & Patrik Boman Trio
13/3 Georgie Fame, Guy Parker & Claes Crona Trio
20/3 Jam
3/4 Andreas Öberg Trio & Marian Petrescu
10/4 Niklas Oreland Swing Collective,
17/4 Sonora & Babben Larsson  

2004 HT

Charlie Norman Charlie Norman

12/9 Minneskonsert för Berndt Egerbladh
19/9 Agnas Brothers, Vokalgruppen Vocation
26/9 Charlie Norman Trio
3/10 MP 5 m Martin Pålsson & Anders Ekholm
10/10 Bad Sound m Lukas Brar, Rebecka Gordon
17/10 Jan Adefelt & Mingus Fingers
24/10 Ulf Johansson Werre:s Gershwin Favoriter
31/10 Jam
7/11 Jazzin’ Jacks
14/11 Toots Thielemans & Claes Crona Trio
21/11 Nicola Mitrovic Kvartett
28/11 Kustbandet

2004 VT

Antti Sarpila Antti Sarpila

1/2 Swingfest med Lars Erstrand & Antti Sarpila
8/2 Hayati Kafe med Jan Lundgrens trio
15/2 Ellingtonz
22/2 Marmduke
29/2 Jam
7/3 Barfota Jazzmen Ragtime Constellation
14/3 Åkers Saxar
21/3 Gotländska Jazzlaget
28/3 Tessan Milveden Quintet
4/4 Sören Rydgren Kvartett
18/4 Jazzklubb Nordost (JANO) fyller 25 år och firar med en                                   heldag

2003 HT

Hector Bingert Hector Bingert

28/9 Latin Lover Big Band m Hector och Daniel Bingert
5/10 Hot Club de Suède
12/10 Helsinki City-Jazz
19/10 Irene Sjögren – Ove Lundin – Olle Steinholz Trio med Jan Allan
26/10 Arne Domnerus & Putte Wickman med Claes Crona Trio
2/11 Jam
9/11 Fyris Jazzband
16/11 Staffan Hallgren-Jonny Johansson Duo, Karl Olandersson med Peter Nordahls trio
23/11 Ann Kristin Hedmark m Berndt Egerbladh
30/11 Nisse Sandström Sextett

2003 VT

Lars Erstrand Lars Erstrand

2/2 Ulf Johansson-Werre Big Band Explosion
9/2 Git Sköld - Bosse Skuba Kvartett
16/2 Martin Sjöstedt Band
23/2 Blommans Dixieland Band
2/3 Bertil Jonasson & Kjell Öhman Trio
9/3 Jam
16/3 Lill-Bength Erixon & Ragnhild Sjögren
23/3 Algotsson - Setterlind Duo, Peter Gullin Trio
30/3 Oblique med Adam Forkelid, Anders Barnö Kvartett, 6/4 Ronnie Gardiner Tivoli Happy Jazz Band
13/4 Lars Erstrand Swingtett

2002 HT

Gugge Hedrenius Gugge Hedrenius

22/9 Jesper Thilo Kvintett m Ann Farholt
29/9 Gugge Hedrenius
6/10 Maffy Falay Sextett
13/10 Hayati Kafe Kvintett
20/10 Lennart Wärmell Kvartett
3/11 Jam
10/11 Boris Jazz 'n Roll Band
17/11 Gunnar Bergsten - Lillen Andersson
24/11 U.N.O., Mimmi Pettersson Hammar Band

2002 VT

Hasse Kahn Hasse Kahn

3/2 Hasse Kahns Kvartett
10/2 Uppsalakvartetten
17/2 G Johnsons Kvintett, K Sjöstrands Kvintett
3/3 Andreas Pettersson Kvartett
10/3 N O Express m Cilla Waller
17/3 Jam
24/3 Carin Lundin Kvintett
7/4 Sonora Big Band
14/4 Ulf Andersson Sextett

2001 HT

Anna Sise Anna Sise

30/9 Holiday in Harlem m Anna Sise
7/10 Jerker Lindström Kvintett
14/10 Göran Palm m Uffe Flinks Trio
21/10 Jerker Halldén Duo, Nisse Sandström - Fredrik Olsson - Jörgen Smeby Trio
28/10 Jam
4/11 Lindgren Grinders
11/11 Miracle Hot Five
18/11 Good Morning Blues m Claes Jansson
25/11 Eh la-bas Jazz Band
2/12 Fredrik Norén Band

2001 VT

"Lill-Babs" "Lill-Babs"

28/1 Gugge Hedrenius Big Blues Band
4/2 Cecilia Wennerström Quartet m Elle Kari Larsson
11/2 Luciano Mosetti - Anders Färdahl Duo, Peter Asplund o Lina Nyberg
18/2 Adam Forkelid Trio, Hayati Kafe
25/2 Organic Quartet, "Boppen" Karström
4/3 Buffalo Jump, Lill-Babs m Ulf Johansson o Claes Crona Trio
11/3 Jam
18/3 Dick & Friends, Dixie Con Fusion
                                 25/3 Prisma Trio, Eddie Daniels m Claes Crona Trio
                                 1/4 Jumping Jacks m Anders Linder
                                 8/4 Karin Hammar Kvintett

2000 HT

Gösta Linderholm Gösta Linderholm

24/9 Ronnie Gardiner All Star Kvintett
1/10 Sandviken Big Band m D Brown
8/10 Helsinki City Jazz Orchestra
15/10 T Driving - J Högman Kvintett
22/10 Gösta Linderholm & The Trad Brothers
29/10 Svante Thuresson - K Madsen & Claes Crona Trio, 5/11 Jam
12/11 Blommans Dixieland Band
19/11 Agneta Bauman Bosse Broberg & Gösta Rundquist Trio
26/11 Lasse Karlsand, Sören Rydgren o Gösta Svensson

2000 VT

Lill Lindfors Lill Lindfors

30/1 Ulf Wakenius m Jan Lundgren Trio
6/2 Lasse Karlsand Första För-Band Lill-Bength Erixon Trio
13/2 Meta Roos Janne Ottesen o Trio Con X
20/2 Hot Jazz Trio, New Orleans Express m Cilla Wallén
27/2 Rolf Lundh Kvintett, Gunnar Lidberg Hot Kvartett
5/3 Sveriges Jazzband
12/3 Jam
19/3 P Mårtensson Trio, Evergreenish m Catharina Wiborgh o Tessan Milveden
26/3 Kjell Jansson - Jan Zirk Kvartett m Erik Norström
                                          2/4 Rune Carlsson Kvintett m Gunnar Bergsten
                                          9/4 Lill Lindfors Hector Bingert o Claes Crona
                                          16/4 John Marshall Kvintett

1999 HT

Jesper Thilo Jesper Thilo

26/9 Claes Jansson
3/10 U.N.O., Hayati Kafe o Monica Dominique
10/10 Vintage Jazz Big Band
17/10 Jesper Thilo Kvintett m Ann Farholt
24/10 Mr M's Entertainment Orchestra
31/10 Holiday in Harlem, Anna Sise
7/11 Jam
14/11 Bernt Egerbladh Trio o Urban Hansson
21/11 Forkelid - Ruud Trio, Patrik Ajaxén Kvartett
28/11 Monica Borrfors Band

1999 VT

Buddy de Franco Buddy de Franco

31/1 Brazz Brothers
7/2 Hacke Björksten Kvartett
14/2 Mårten Lundgren - Hans Ling Kvintett
21/2 Alexandra Band, Smooth Bop Quartett
28/2 Jam
7/3 Bernt Rosengren m Carl Fredrik Orrje Trio
14/3 Sören Rydgren m Kjell Öhman Trio
21/3 Ambrosia
28/3 Buddy de Franco m Claes Crona Trio
11/4 Storyville Creepers m Anna Sise
18/4 Jano:s 20-års jubileum med stor jazzfest

1998 HT

Hayati Kafe Hayati Kafe

27/9 Hayati Kafe (firar 40 år som artist) m Sandviken Big Band o Jan Allan
4/10 Eskil Columbus Kvartett
11/10 Ingemar Hedberg - Kay Welander Kvintett, Anders Färdal Trio m Christer Krokstedt
18/10 Putte Wickman m Claes Crona Trio
25/10 Rigmor Gustafsson Kvintett
1/11 Jam
8/11 Eh la-bas Jazz Band
15/11 Ant Steps, Alf Bybrant - Anders Barnö Kvintett, 22/11 Roger Pontare m Kjell Öhman Trio
29/11 Jumping Jacks

1998 VT

Scott Hamilton Scott Hamilton

25/1 Georgie Fame & Kjell Öhman Trio
1/2 Peter Asplund - Magnus Lindgren Kvintett
8/2 Scott Hamilton m Claes Crona Trio
15/2 Täby Musikskolas Storband, Erik Kristoffersson & Axelbandet
22/2 Hot Igloo Kvartett, Carl Bagge - Fredrik Lindborg Kvintett
1/3 Östen Warnerbring & Janne Andrén
8/3 Jam
15/3 Blommans Dixieland Band
22/3 Uno Pettersson Trio, Andersson - Peterman Kvintett, 29/3 Berger - Knutsson - Spering
19/4 Kustbandet.

1997 HT

Arne Domnerus Arne Domnerus

28/9 Arne Domnerus - Lars Erstrand & Jan Lundgren
5/10 Catharina Wiborgh Trio, Ann-Sofi Söderqvist - Christina Nielsen
12/10 Kenneth Arnström - Nils Bertil Dahlander
19/10 Per Mårtensson Trio, Karin & Mimmi Hammar Kvintett, 26/10 Claes Jansson Band m Kjell Öhman
2/11 Jam
9/11 Lars Sjösten Kvintett
16/11 Alf Bybrant - Bo Ehrenholm - Dick Idestam Almquist, Jennie Löbel Swing Kings
23/11 Täbykören m Christer Frössén Trio, Ambrosia
30/11 Jazz Doctors
7/12 Nogenja

1997 VT

Putte Wickman Putte Wickman

2/2 Putte Wickman m Claes Crona Trio
9/2 Dixie Project
16/2 New Orleans Express m Cilla Waller
9/3 Ekholms Limehouse Swing m Marit Elfström
16/3 Nilsson Brothers, Bosse Tigréns Swing Tigers
23/3 Jam
6/4 Arne Domnerus
13/4 Anders Färdal Trio, Jazz Mix m Ulf Adåker & Bo Lindenstrand
20/4 Quintum, Johan Setterlind - Nisse Sandström Kvintett, 27/4 Swedish Swing Society

1996 HT

Nils Landgren Nils Landgren

29/9 Sandviken Big Band m Hayati Kafe
6/10 Jack Lidströms Hep Cats
13/10 Ydgren - Hult Duo, Jan-Olov Lindholms Local Heard
20/10 Bengt Hallberg & Hans Backenroth
27/10 Amanda Sedgwick Kvartett
3/11 Jam
10/11 Andreas Pettersson Band
17/11 Rolf Lundh Kvintett, Swing United
24/11 Arne Tengstrand - Anders Johansson Duo, Nils Andersson - Slava Preobasjenskij Kvintett
1/12 Nils Landgren o Esbjörn Svenssons Trio

1996 VT

Svend Asmussen Svend Asmussen

28/1 Sonya Hedenbratt & S E Dahlbergs Trio
4/2 Anders Hellquist Trio, Frössén - Nilsson Kvintett
11/2 Trio Lirico, CBQ
18/2 Marit Elfström - Hans Kjaerby Duo, Thomas Arnesen Trio
10/3 Eh la-bas Jazz Band
17/3 Jam
24/3 Ragamuffins, Kristensson - Ling Kvintett
31/3 Baltic Quartet m Håkan Lewin
14/4 Forkelid - Ruud Duo, Leif Persson Combo
                                           21/4 Tim Hagans & Jazz Unit
                                           28/4 Svend Asmussen Kvartett

1995 HT

24/9 Svante Thuresson & Gösta Rundquist Trio
1/10 Soul Clinic, Pia Jonsson-Uno Pettersson Kvintett
8/10 Stora Vilunda Bomullsplockare, Blommans Dixieland Band
15/10 No Trouble Band m Helena Eriksson, Uppsala Jazzgrupp m Göran Larsén, 22/10 Dans till Östgöta Nations Kapell
29/10 Rune Gustafsson, Kjell Öhman, Sture Åkerberg, Hayati Kafe, Arne Domnerus, 5/11 Jam
12/11 Charlie Norman Trio
19/11 Jerker Lindström Sextett
26/11 Tommy Löbel Swing Band
3/12 Viktoria Tolstoy & Jan Lundgren Trio

1995 VT

29/1 James Moody och Peter Nordahl Trio
/2 N Sandström-M Björklund Kvintett
12/2 Robert Nordmark Kvintett
19/2 Dans till Gugge Hedrenius Big Blues Band
12/3 Jam
19/3 Trio Grande, Christer Krokstedt Kvintett
26/3 Peter Asplund Kvintett
2/4 Dans till Swing That Music
9/4 Blue Note Kvintett, Bybrant-Barnö Kvintett
23/4 Sveriges Jazzband

1994 HT

25/9 Lina Nyberg Kvintett
2/10 ASS Messengers, Bebop Täby
9/10 Scanian Quintet
16/10 Dans m Kay Welander Swingtet
23/10 Leif Persson COmbo, Sponge
30/10 New Orleans Express, Kenneth Arnström m Rune Stålspets
6/11 Jam
13/11 Irene Sjögren Trio
20/11 Bomullstussarna, Sven Langes New Orleans Kids
27/11 Bosse Broberg-Jonte Högman Kvintett
4/12 Hayati Kafe Limited Edition m Johan Setterlind

1994 VT

30/1 Monica Borrfors Kvintett
6/2 Alligator Swing Band, Sylvia "Kuumba" Williams & Claes Brodda
13/2 Håkan Carlsson Trio, Frölander Band m Roland Keijser & Peter Gullin
20/2 Helena Eriksson Trio, Kristian Svenberg m Nice & Easy
13/3 Jam
20/3 Jannes Karlsson Trio, Eh la-bas Jazz Band
27/3 Room 44, Bebop Sweden
10/4 Bengt Hansson Kvartett m Nisse Sandström
17/4 Boplovers
22/4 Martin Löfgren Project, Jazzriksdag
23/4 R Carlsson Big Band

1993 HT

3/10 Micke Skoglund-Martin Sjöstedt Duo Bernt Rosengren Kvintett
10/10 Anders Wikh Trio, Mia Stenberg Band
17/10 Dans m Lasse Karlsand Band & K Welander
24/10 Safety Sax, Christer Krokstedt
31/10 Hayati Kafe Ltd Edition m Johan Setterlind
7/11 Tommy Ekestubbe Kvintett, Jam
14/11 Hasse Lasse & Håkke, Pierre Swärd Trio
21/11 TMI Project, Ann-Sofi Söderqvist Kvintett
28/11 Fossilerna, New Orleans Express
5/12 Leif Persson Combo, Ulf Johansson & Anders Gahnold

1993 VT

Jonken Jonsson Jonken Jonsson

31/1 Nice & Easy, Gustavo Bergallis Jazz Friends
7/2 Beat the Beet, Bop Shop
14/2 Blueberries, Wishbone-FMT Unit
21/2 Dans med Bomullstussarna & Jambalaya
14/3 Frössén-Ottosson Duo, Bebop Reunited
21/3 Ohlsson-Svanholm Trio, Jam
28/3 Hasse Lasse & Håkke, Gunnel Mauritzson Kvartett
4/4 Eh la-bas Jazz Band, Sumpen Swingsters
18/4 Lina Nyberg Kvintett
25/4 Jonken Jonsson & Lena Jansson

1992 HT

27/9 Kenneth Arnström Kvartett
4/10 Soul Clinic, Bop Stew
11/10 Urban Fusion Group, Mia Stenberg Duo
25/10 Dans m Putte Flodqvist Pocket Band
1/11 HTO, Jam
8/11 Per Mårtensson Trio, Peter Asplund-Johan Hörlén Kvintett
15/11 Leif Persson Combo, Blåeld
22/11 Blommans Dixieland Band, Storyville Creepers
29/11 Sara Isaksson Duo, Esbjörn Svensson Trio, Lars Erstrand Kvartett

1992 VT

26/1 Svante Thuresson Kvartett
2/2 Blue Swing, Christer Frössén Combo
9/2 Red Mitchell Trio
16/2 Room 44, Jam
8/3 Calle Löfmarck-Lars Åkesson Duo, Enteli
15/3 Dans till K Welander Swingtett och Eastman Five
22/3 Wishbone, Gunnar Lidberg-M Selander Kvintett
29/3 Dixie Tunes, Jonny Johansson-Bengt Hansson
5/4 Rune Stålspets Kvartett, Kettil Olssons Husband
12/4 Blue Five, New Orleans Express
26/4 Latin Lover Band

1991 HT

22/9 Beat the Beet, Tommy Koverhult Kvartett m Freddie Redd
29/9 Kerstin Gabrielsson Kvartett m Monica Dominique, All Blue
6/10 Nina Brodd Trio, Soul Clinic
13/10 Bergenborg-Fermelin Trio, Summit meeting m Kenny Drew
20/10 Dans m Eh la-bas Jazzband och Fossilerna
27/10 Johan Söderqvist, Lulu Alke kvartett
3/11 Lars Karlsand Combo, Jam
10/10 Leif Persson Combo, Lars Sjösten Kvartett
17/11 Christer Krokstedt Kvartett m Eva Lindgren, Teachers Con Fusion
24/11 Vallentuna Jazz, Hjärnskrot m Håkan Carlsson
1/12 Roger Moores Sol & Vår, Ulf Johansson Kvartett

1991 VT

27/1 Monica Zetterlund & Hayati Kafe med Lars Bagges Trio
3/2 Jannils, Triple Heater
10/2 Arne Elsén Band, Lina Nyberg Kvintett m Esbjörn Svensson
17/2 Essthestics, Jam
10/3 CBQ
17/3 Dans med Hupmobile Hotters och Swingtetten med Kasimir Greek
24/3 Madam Jam, New Orleans Express
7/4 Slime Slicers, Fredrik Norén Band
14/4 Mattinsson-Löfmark Kvartett, Sax Appeal
21/4 Alligator Swing Band, Blommans Dixieland Band
28/4 Pelle Andersson- Jan Sjöblom Duo, Pan Trio med Ingmar "Boppen" Karström

1990 HT

23/9 Bingerts Kafé, Nanni Porres Kvintett m Lars Fernlöf
30/9 Dans med Octopus och Happy Jazz Six
7/10 Täby Tenor Twins, Arne Forsén-Pia Olby Duo
14/10 Not Be Bop, Blåeld
21/10 Kayza & Co, Rune Carlsson Kvintett
4/11 Carlsson-Lundgern Kvartett, Jam
11/11 Soul CLinic, Harlem Jazz Camels
18/11 Per Lindborg Trio, Outfront
25/11 Leif Persson Combo, Stockholms Jazzorkester
2/12 Annika Grundström Kvartett, Lars Jansson Trio med Ove Ingemarsson.

1990 VT

21/1 Forkelid-Egebjer Duo. Lulu Alke Kvartett
28/1 Dans med Fossilerna och Jazz Ambassadors
4/2 Adams Grop, Git Sköld Kvintett
11/2 Dixie Tunes, New Orleans Express
18/2 Bim Bom Bossa, Jazzfilm
11/3 Lars Karlsand Combo, Jam (Larsson-Ottosson- Björkman)
18/3 Christer Krokstedt Kvartett, Ballads Standards & Blues (Adåker)
25/3 Dans med Dansette och Mårtens Gäzzlingar
1/4 Bernt Olofsson Kvartett, Kenneth Arnström Kvintett
8/4 Room 44, Sandström-Jörgensen-Hansson
22/4 Rols Ekelund Band, Törnqvist & Törnqvist Sextett

1989 HT

24/9 P Andersson Kvartett, Lulu Alke Kvintett
1/10 TMI Fusion Ltd,Berit Andersson-Steve Dobrogosz
8/10 Carlsson-Lundgren Kvartett, Ottosson-Björkman
15/10 Swingland, Kimbara
22/10 Blommans Dixieland Band, Swingtetten
29/10 Christer Frössén Combo, Öhman Organ Grinders
5/11 Panta Rei
12/11 Kayza & Co, Stockholms Jazzorkester
19/11 Crazy Rythm, Jazzfilm
26/11 Eh la-bas Jazz Band, Alligator Swing Band
3/12 Leif Persson Combo, Bertil Strandberg Kvintett

1989 VT

22/1 Någe Sound, Maffy Falay Sextett
29/1 Täby Musikskolas Jazzgrupp, Why Not Kvartett
5/2 Adams Grop, B Rosengren- K Jörgensen Trio
12/2 Jazz Ambassadors, The Blackbirds- Lindelöw-Jacobsson
19/2 Karlsand Klang Kvintett, Roffe Berg Kvartett
12/3 J Milder- Rob Malmberg Kvartett
19/3 P Andersson Kvartett, Good Morning Blues
2/4 Vocal Parade/Kulturama, Christer Frössén Kvarett
9/4 Mårtens Jazzlingar, Erling Ribbing Kvartett
16/4 O Orrje Jazz Band, Ottosson-Elsén
23/4 Barney Kessel.

1988 HT

25/9 Christian Tancredi-Peter Wahlberg Duo, Jan Allan Kvartett
2/10 Hip Bones, De Ba Bop
9/10 Leif Persson Combo, Lars Sjösten Kvartett
23/10 Contemporary Bebop Quintet (CBQ)
30/10 Blommans Dixiland Band, Mårtensson-Ottosson-Elsén
6/11 Octopus, Late Entry Blues
13/11 Nina Brodd Trio, Svante Thuresson Kvartett
29/11 Swing United, Eh la-bas Jazz Band
27/11 OGB Trio, Johan Söderqvist, Eva Edholm-Thorbjörn Langborn Duo
4/12 Göran Lindelöw, Monica Borrfors Band

1988 VT

24/1 Kayza & Kårsdragets Swinggrupp, Iréne Sjögren Kvintett
31/1 Dansette, Förenade Viljor
7/2 Mårtens Jazz, Ann-Marie Hennings Trio
14/2 Kårsta Jazz, Ambrosia
21/2 Mårtensson-Sjödin-Elsén, Christer Krokstedt Sextett o Bo Lindenstrand
13/3 JanO, Winduo
20/3 Leif Persson Combo, Outfront
27/3 Ol' Timers, Crazy Rhythm
10/4 Swingland Sextett, Market Strett Stompers
17/4 M'Baba, Time Unit
24/4 Hayati Kafe Kvintett

1987 HT

20/9 Svante Thuresson Kvartett
27/9 Carr-Hagström Duo, Svante Söderholms Kvartett
4/10 James Moody m Åke Johanssons Trio, Larsson-Westling-Håkansson, Blommans Dixieland Band
18/10 Viveca Hellström-Anders Tengstrand Duo
25/10 Lasse Törnqvist Blue Stars m Nisse Sandström
1/11 Christer Frössén Trio, Eastman Five
8/11 Forkelid-Hedlén Band, "Puppe" Lundmark Trio
15/11 Lindelöw-Janzon Duo, Nina Brodd-Thomas Johansson Kvintett
22/11 Super Six, Eh la-bas Jazz Band
29/11 Bosse Tigrén Swing Band

1987 VT

25/1 Nisse Sandström Sextett
1/2 Happy Jazz Sextett, Kay Welander Swingtett
8/2 Sonate, Lasse Melander Sextett
15/2 Frössén-Sjödin-Melander, Brus Trio
8/3 D'Accord, Monica Borrfors
22/3 Opposite Corner
29/3 Leif Persson Combo, Ragnhild Sjögren-Kurt Lindgren Duo, Forkelid & Forkelid, 5/4 Törnqvist-Rikner Sweet Jazz Duo, Pan Trio m Egil Johansen
12/4 Rolf Ekelund Band, Putte Flodquist Pocket Band
26/4Thore Swanerud-Red Mitchell Duo.

1986 HT

14/9 Emil Iwring & Thore Swanerud, Lars Sjösten Kvartett
21/9 Mr Walker m Göran Lindelöw & T Janzon, Swing United
28/9 Ambrosia, Harmony Cats m Stellan Lindeberg
5/10 Malebranche, Frössén-Petterssoon-Jadin
12/10 Dixieland Society, Oktetten Lars Magnus m Dicken Hedrenius
19/10 Equinox
26/10 Nina Brodd Kvartett, Håkan Lewin Kvartett
9/11 Jazzens Frestelse m Dicken Hedrenius, Crazy Rythm
16/11 Jazzability, Wail
23/11 Soul Clinic, Fredrik Norén Band

1986 VT

19/1 Håkan Faltin Kvartett, Pygmé Jazz Band
26/1 Forkelid-Hedlen Duo, Christer Frössén, Söderqvist-Spering-Jennefors
2/2 Hot Frogs, Larsson-Lundborg-Håkansson
9/2 Fried Bananas, Gunnar Lidberg Kvintett
16/2 Hip Bones, Christer Krokstedt Kvartett
9/3 Soul Clinic, Mwendo Dawa
23/3 Svante Söderholms Kvintett, Winds
6/4 Jazz Point, Roffe Larsson Kvintett
3/4 "Wild" Bill Davison
20/4 Blommans Dixieland Band, Soul Train m Claes Jansson
27/4 Let It Out, Mr Nutson Combo m Jonas Knutsson & J Söderqvist

1985 HT

15/9 Lasse Törnqvists Kvartett, Forkelid-Jennefors-Blommé
22/9 Creole Jazz Band, Hacke Björksten-Ulf Johansson Duo
29/9 Viper's Du, Gitano, Malacoda
6/10 Dixie Caleijdoskåp, Criss Cross
13/10 Market Street Stompers, Eh la-bas Jazz Band
20/10 Constellation m Stellan Lindeberg, Jazzens Frestelse m Dicken Hedrenius, 27/10 Carl Johan Westfelt Trio, Monica Borrfors Kvintett
10/11 Nina Brodd Kvintett, "Puppe" Lundmark-Ann Marie Henning Duo
17/11 Christer Kroksted Kvintett, Forkelid-Bergquist-Blommé
24/11 Madeleine Östlund-Mario Blanco Duo, Jazz Friends
1/12 Fill-in m Helena Palmklint, Teddys

1985 VT

20/1 Lasse Andersson Kvartett, Jazz Ambassadors
27/1 Falu Jazzensamble, Nexus
3/2 Kai Sundblom Kvartett, Hip Bones
10/2 Ragtime Revival, Take off m Hacke Björksten & Lars Erstrand
17/2 Warren Vaché
10/3 CF Orrjes Confused Trio, Sax Appeal
17/3 Jazz Point, Oléo
31/3 New Events m Anders Ekholm & A Tengstrand, Ambrosia
14/4 Abraham Sax, "Puppe" Lundmark Kvartett
21/4 Sambaorkestern SARAVA
28/4 Bernt Egerblad Trio, Kaya Åhlander

1984 HT

16/9 WASO, Bolon Bata
23/9 Ambrosia, Ann-Sofi Söderqvist Kvintett
30/9 Sorbé, Kårsdragets Swinggrupp
7/10 Teddys, Brass Breed
14/10 Swing Easy, M'Baba
21/10 The Absalon Orchestra, Jazz Friends
28/10 Opposite Corner, Bosse Tigréns Swing Band
11/11 The Trio, Criss Cross
18/11 Swingland Sextett, Crazy Rythm
25/11 Convention, Wekama
2/12 Malte Sjöstrand Kvintett, Håkan Lewin Kvartett

1984 VT

22/1 Lasse Törnqvists Blue Five & The Humming Birds
29/1 Malva, Malacoda
5/2 Peter Gullin, Jazz Ambassadors
12/2 Ragtime Revival, 7 Up
19/2 Volapyk, Gigge Johnsson & Nisse Sandström
11/3 Anders "Blixten" Malmström Trio, Sveriges Jazzband
25/3 Creole Jazz Band, Sten Andressons Jazzkapell
1/4 Bents Blue Five, Event m Nina Brodd
8/4 Malacoda, Christer Krokstedts Kvintett
15/4 Hip Bones, Göran Palm Kvartett
29/4 Convention, Kayza

1983 HT

18/9 Eh la-bas Jazz Band, Closeness
25/9 Lasse Andersson Kvartett
2/10 Event, Fredrik Norén Band
9/10 Blommans Dixieland Band, Swing United
16/10 Trille, Opposite Corner
23/10 Creole Jazz Band, Jazz Friends
30/10 Erling Ribbing Kvartett, Puppe Lundmark Kvartett
13/11 Criss Cross, Entra Live
20/11 Convention, Swing Easy
27/11 Kari's Trance, Sorbé
5/12 Crazy Rythm, Paul Lindbergs Kvintett

1983 VT

23/1 Swing United, VSOP
30/1 Bosse Skuba Trio, Jazz Friends
6/2 Buntas Jazz Band, Olle Törnqvist
13/2 Gribbans Hot Five, Sten Anderssons Jazzkapell
20/2 Bosse Tigrén Swing Band, Salamander
6/3 Wolff-Liftig Kvartett, Kårsdragets Swinggrupp
20/3 Jam
27/3 Alligator Jazz Band, Cyndee Peters
10/4 Pan Trio, Jazz Ambassadors
17/4 Vallentuna Lärarorkester, Christer Krokstedt Sextett
24/4 B32, 7 Up

1982 HT

2/9 Pygmé Jazz Band
26/9 Magnus Schenström Kvintett, Mwendo Dawa
3/10 Mynta, Calejdoskop
10/10, Björn & Lulu Alke
17/10 Position Alpha, Fredrik Norén Band
24/10 Bosse Söderman Trio, Market Street Stompers
31/10 Fromage, Krazy Kats
14/11 Malacoda, Monica Borrfors
21/11 Convention, Swing Easy
28/11 Bernt Åslund Kvartett, Crazy Rythm
5/12 Pia Olbys Kvartett, Trojka

1982 VT

17/1 Convention, Lasse Törnqvist Jazz Five
24/1 Puppe Lundmark Kvartett, Creole Jazz Band
31/1 Robert Malmberg Duo, Bosse Wiklund Trio
7/2 Soular m Claes Jansson, Pan Trio
14/2 Peter Gullin, Jazz Friends
21/2 Erling Ribbing Kvartett, Eh la-bas Jazz Band
7/3 Krokodil m Monica Bring, Basement Swingers
21/3 Jazzability
28/3 Öronaböj, Alligator Jazz Band
4/4 Paul Lindberg Kvintett, Criss Cross
18/4 D'Accord, Magnus Combi
25/4 Position Alpha, Shabazz
9/5 Olles Trattband, JANO:s Frestelse
16/5 Pia Olbys Kvartett

1981 HT

13/9 Melker Isaksson, HP Andersson Kvartett
20/9 Iréne Sjögren Trio
27/9 FJK, Magnus Combi
4/10 Gebitta, Puppe Lundmark Trio
11/10 Goose Bobs, Spring Trio
18/10 Convention, Swing Easy
25/10 Crazy Rythm, Take Off m Hacke Björksten o Lars Erstrand
8/11 Happy Jazzters, JANO:s Frestelse
15/11 Pygmé Jazz Band
22/11 Peter Gullin, Resa m Johan Alenius & Jan Tolf
29/11 Bosse Tigrén Swing Band, Big Bang Orchestra
6/12 Sorbé, Jazz me Blås.

1981 VT

18/1 Erling Ribbing Kvartett, Lasse Törnqvist Jazz Twigs
25/1 Opposit Corner
1/2 Jazz me Blås, Jazz Friends
8/2 Pan Trio, Gribbans Hot Five
15/2 Panta Rei
1/3 Pygmé Jazz Band
8/3 JANO:s Frestelse, Heureka
15/3 Swing Easy, Shabazz
29/3 Robert Malmberg Duo, Johan Alenius Kvartett
5/4 Eh la-bas Jazz Band, Goose Bobs
12/4 Öronapoteket, Brown Korean Shoes
26/4 Annies, Crazy Rythm
10/5 Alligator Jazz Band
17/5 Nardus, Niklas Willén Kvartett.

1980 HT

14/9 Creole Jazz Band
21/9 Drömkvintetten, Göran Lindberg Trio
28/9 Eh la-bas Jazz Band
5/10 Music Company
12/10 Brown Korean Shoes
19/10 Crazy Rythm
26/10 Gunnar Olssons orkester
9/11 JANO:s Frestelse, Pan Trio
16/11 Quartum Satis, Niklas Willén Kvartett
23/11 Swing & Barbershop
30/11 Criss Cross m Ulf Adåker

1980 VT

13/1 Pygmé Jazz Band
20/1 Blåklinga
27/1 Jazz friends
3/2 Just Jazz, Torsten Sjödén Trio
10/2 Göran Lindberg Trio, Heureka
24/2 Gribbans Hot Five, Benny Rigman Sextett
2/3 Öronapoteket, Dag Spiel Quartet
9/3 Eh la-bas Jazz Band
16/3 Thom Bergs orkester, Gunnar Olssons orkester
30/3 Basement Swingers, Goose Bobs
13/4 Alligator Jazz Band
27/4 Fossilerna, Puppe Lundmark Kvartett
4/4 Tommy Koverhult Kvintett
11/5 Ulf Adåker o Christer Frössén, Crazy Rythm
18/5 Erling Ribbing Kvartett, Pan Trio
1/6 Swing & Barbershop, Pelle Holmström Grupp

1979 HT

2/9 Jazz Friends
9/9 Basement Swingers
16/9 Blåklinga
23/9 Just Jazz
30/9 Heureka
7/10 Alligator Jazz Band
14/10 Puppe Lundmark Kvartett, Per Elwingers orkester
21/10 Vallentonerna, Gunnar Olssons orkester
28/10 Pygmé Jazz Band
17/11 Eh la-bas Jazz Band
18/11 Johan Alenius Kvartett
25/11 Öronapoteket, Fossilerna
2/12 Malacoda
9/12 Monica Borrfors, Erling Ribbing Kvartett